Pusula EDH
KAPAT

Yamaç Temizliği

Pusula Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri

Yaşam alanları ve ulaşım alanlarında bulunan yamaç yüzeylerindeki ana kayadan ayrılan  kavlakların değerlendirilmesi, risk analizinin yapılması, projelendirilmesi ve fizibilite çalışmaları yapılarak kavlakları pasif hale getirmek için verdiğimiz bir hizmettir.

Doğa şartlarının ve insanların belirli durumlarda doğa ile etkileşimi sonucunda, bazen ufak kaya parçalarının bazen de blok şeklindeki kayaların hareketlendiği görülmüştür. Elbette ki bu tip hareketlenen kaya blokları da düşme riski taşımaktadır. Kaya blok ya da parçaların düşme riskini engellemek ve minimuma indirmek için yamaç bölgelerinin temizlenmesi gerekmektedir.

Yamaç temizliği ile ilgili resimleri incelemek için buraya tıklayın.

Yamaç Temizliği

  • Yamaç bölgelerde bulunan risk içeren kaya blokların değerlendirilmesi.
  • Risk analizlerinin yapılması.
  • Serbet konumda bulunan küçük ve büyük blokların kontrollü bir şekilde düşürülmesi.
  • Sürtünme kuvveti etkisiyle duran tehlikeli kayaların yine kontrollü olarak düşürülmesi ya da sabitlenmesi
  • Patlama ya da kazı işlemlerinin ardından riskli kaya bloklarına gerekli müdahale yapılarak yüzeyin güvenli hale getirilmesi.

Yamaç temizliği yapılırken bazı kaya bloklarının düşürülmesi ve temizlenmesi büyük risk taşımaktadır. Bu tip durumlarda kayanın düşürülmesini engelleyecek çözümler bulmak çok daha akıllıca olacaktır. Kaya bloklarının düşürülmemesi gereken durumlarda kayayı bulunduğu yere teknik malzemeler yardımı ile sabitlemek gerekir. Bu işleme de "Kaya Sabitleme" adı verilmektedir.

Yamaç temizliği işlemi genel anlamda bir jeoteknik hizmettir. Koruma altına alınması gereken bir yapının veya bölgenin tüm risklerini gidermek maksadıyla ilk akla gelen  önlem yamaç temizliği olacaktır. Pusulaedh olarak yamaç temizliği hizmeti profesyonel ekiplerimizce uygulanmaktadır.

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

8 + 6  Captca Değiştir