Pusula EDH
KAPAT

Pusula Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri

Pusula Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri

Tahribatsız Muayene Nedir?

Tahribatsız muayene, bir malzemenin ya da parçanın bütününe zarar vermeden yapılan inceleme şeklidir. Tahribatsız muayene yöntemi sayesinde malzemeni yüzeyinde ya da yüzey bölgesinin altında oluşan süreksiz durumlar en kolay şekilde tespit edilebilmektedir.

Malzemenin hatalarının be kusurlarının tespit edilmesi dışında kapalı malzemenin içinde bulunan başka bir malzemenin miktarını ölçmede, metal yüzeylerdeki boya kalınlığını saptamada, monteli parçaların durum tespitlerinde ve radar sistemlerinde kullanılmaktadır. Malzeme üzerinde incelenmek istenilen bölgeye ultrasonik ses dalgaları, X ışınları gibi yüksek enerjili ışınlar gönderilmektedir. Bu şekilde test işlemi gerçekleştirilir.

Malzemelerin kusurlarının tespit edilebilmesi için tahribatsız muayene yöntemleri uygulanmaktadır.

Muayene Yöntemleri

Tahribatsız muayene ile alakalı birçok yöntem bulunmaktadır.

1. Görsel Muayene

İncelenecek malzemenin yüzeyinde bulunan süreksizliklerin kontrolünün göz ile yapıldığı yöntemdir. Göz ile yapılan muayene yöntemi ilk kontroldür. Daha sonrasında diğer muayene yöntemleri yapılmalıdır. Görsel muayenenin bazı ince noktaları bulunmaktadır. Bu ince noktalar da tamamıyla tecrübeyle sabittir.

2. Penetrant Muayene

Penetrant muayene yöntemiyle görsel muayene ile görülmeyen süreksiz durumlar bulunabilir. Penetrant muayene yöntemi 5 aşamadan oluşmaktadır;

  • Malzeme üzerindeki yabancı maddelerin (kir, pas, yağ) temizlenmesi için ön temizlik işlemi yapılmaktadır.
  • Malzemenin üzerine penetrant sıvısı püskürtülerek malzeme yüzeyindeki çatlak doldurulur. Bu işlem penetrant tatbiki olarak adlandırılmaktadır.
  • Malzeme üzerinde fazladan kalan penetrant (kırmızı) sıvısı temizlenerek 2. kez temizleme işlemi yapılmaktadır.
  • Su,  malzeme üzerine püskürtme ya da çözücü ile tatbik edilebilmektedir.
  • Floresan sıvısı kullanıp kullanılmama durumuna göre siyah ışık altında muayene edilmektedir.

3. Manyetik Partikül Muayenesi

Manyetik partikül muayenesi adından da anlaşılacağı üzere yalnızca mıknatıslanma özelliğine sahip malzemeler üzerinde kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Manyetik malzemelerin üzerinden geçirilmekte olan malzeme içerisindeki süreksizlikler nedeni ile akım üzerinde değişimler meydana gelir bu da problemin tespit edilmesini sağlamaktadır. Elbette ki bu değişimler gözle değil özel cihazların yardımıyla gözlenebilmektedir. Cihaz, göstergeli, ibreli ışıklı ya da alarmlı gibi uyarıcı bir cihaz olmalıdır.

Birçok tahribatsız muayene yöntemi bulunmaktadır.

4. Ultrasonik Muayene

Ultrasonik muayene yönteminde genel olarak 0,1-1,5 MHz arasındaki frekans değerleri kullanılmaktadır. İncelenecek malzeme, kısa süreli ultrasonik darbeler ile uyarılır. Uyarılar sayesinde de malzeme üzerindeki süreksizlikler saptanabilmektedir. Ultrasonik muayeneler genel anlamda çelikler, metaller ve alaşımların üzerinde uygulanmaktadır. Tüm bunların dışında ahşap ve kompozit beton üzerine de ultrasonik muayene uygulanabilmektedir.

5. Radyografik Muayene

İncelenecek olan malzemelerin üzerindeki kusurları bulmak için ufak dalga boyuna sahip fotonlar gönderilmektedir. İncelenmesi planlanan malzeme üzerindeki süreksizlikleri görebilmek için son derece etkili bir yöntemdir. Çıplak gözle değil, özel cihazlar yardımıyla ölçüm sonuçları gözlemlenebilmektedir.

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

5 + 0  Captca Değiştir