Pusula EDH
KAPAT

Pusula Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri

Pusula Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri

Yalnız macera parkları için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Belirli bir yaşın üzerinde insanlar için uygun olarak kurulan macera parkları gerekli güvenlik önlemleri alınmadığında işler sizin ve vakit geçirmek istediğiniz insanlar için eğlence olmaktan çıkar ve son derece tehlikeli olabilmektedir.

Adventure Park

Adventure park, kelimelerinin Türkçe karşılığı olarak;

Adventure: Tehlikeye atmak, şansa bırakmak, cesaret etmek, göze almak anlamlarına gelmektedir.

Park: İnsanların keyifli vakit geçirebilmesi, temiz hava alabilmesi için düzenlenmiş olan, ağaçların ve çiçeklerin yoğunlukta olduğu alanlardır.

Genel olarak ise Adventure park ise macera sporlarının yapılmış olduğu parklar anlamına gelmektedir.

Adventure Parklar 2 farklı alan üzerinde kurulabilmektedir;

  1. Doğal park ortamlarına, ağaçların yoğunlukta olduğu bölgelere
  2. Yapay ortamlara, daha çok direk ve metal bağlantılar üzerine

Adventure parklar, imkanlar el verdiği kadar geniş ve farklı parkurlarla geliştirilebilmektedir. Paintball, kaya tırmanışı, kayıkçılık, atv sürüş parkuru, slackline gibi çok çeşitli aktiviteler eklenebilmektedir. Adventure parklarda, insanların eğlence sporlarının yapılmasının yanında biraz da zorlu parkurlar sayesinde yeteneklerini, hızlarını, çevikliklerini ve yükseklik korkuları gibi özelliklerini test etmelerine yardımcı olmaktadır.

Adventure parklar, günlük ya da periyodik olarak yapılmakta olan sporlardan biraz daha farklı ve heyecanlı olmasından dolayı insanlar üzerinde ekstra eğlenceli ve sıra dışı bir hissiyat yaratmaktadır. Adventure parklar tüm güvenlik önlemleri alındığı durumlarda daha küçük yaştaki bireylerin bedensel gelişimleri ve hızlı düşünebilme yetenekleri için son derece etkili alanlardır.

Macera parkı kurulumunda ilk dikkat edilmesi gereken detay güvenliktir.

Kaliteli Bir Adventure Park Kurulumu

En kaliteli ve iyi bir Adventure parkın kurulabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

1. Güvenlik ve Çalışma Yöntemleri

Adventure parklarda kurulan parkurlarla birlikte belirli güvenlik sistemleri de oluşturulmaktadır. Eğlencenin tadını çıkarmayan insanlar park alanındaki güvenlik hattına giriş yaptıklarında güvenli bir şekilde gezinmelerini ve hattan çıkışlarını engelleyerek tehlikeden uzak durmalarını sağlayan sistemlerdir.

Güvenlik sistemleri, siz yaşam hattından çıkmak isteseniz bile sizi bu hat üzerinde tutmayı sağlayan ve bu sayede de düşmenizi engelleyen sistemlerdir. Güvenlik hatları ray, halat gibi birçok ekipman yardımı ile kurulmaktadır.

2. Ekipmanların Standartları

Adventure park kurulumu yapılırken çok sayıda farklı ekipmana ihtiyaç duyulacaktır. Parkın kurulumu aşamasında hedeflenen parkurlara uygun olarak kullanılacak olan ekipmanların dağcılık federasyonu ve CE standartlarına uygun olarak üretilmiş olması ve mutlaka sertifikaya sahip olması gerekmektedir.

3. Koruyucu Ekipmanlar

Macera parklarında kurulan parkurlarda çok sayıda zorlu etaplarla karşılaşacaksınızdır. Zorluklar içerisinde örnek olarak çelik halat üzerinde yürüme, zıplama gibi farklı parkurlar olacaktır. Bu zorlu parkurlar arasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta tehlikelere karşı aldığınız önlemlerdir. O nedenle  koruyucu ekipmanlarınızın yeterli olması gerekmektedir. Kask, dirseklik, dizlik, eldiven gibi hasar görmeyecek ekipmanların büyük önemi bulunmaktadır.

4. Yaş Gruplarına Uygunluk

Adventure parklarda parkurların zorlukları birbirine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle de her parkurun kendine ait bir yaş sınırı bulunması gerekmektedir. Adventure parklarda her yaş grubuna ait farklı parkurların olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak;

  • Küçükler için parkurlar (6-9 yaş)
  • Yıldızlar için parkurlar (9-12 yaş)
  • Gençler için parkurlar (12-17 yaş)
  • Yetişkinler için parkurlar (+18)

YORUM YAP

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0 + 4  Captca Değiştir